ثبت درخواست و پیگیری سفارش

کاربرد راد یا مفتول آلومینیومی در صنعت

راد آلومینیوم چیست؟

راد آلومینیوم یا مفتول آلومینیومی در ساخت رسانا های هوایی کاربرد دارد. این مقطع از دو نوع مواد اولیه استاندارد درجه یک یا فابریک و استاندارد آلیاژی یا درجه دو به روش اکستروژن تولید می شود. راد آلومینیوم خالص که با مواد درجه یک استاندارد یا فابریک تولید می شود از شمش EC (Electrical Conductor) ساخته می شود. شمش EC شامل 99.5 درصد آلومینیوم می باشد. مفتول آلومینیوم خالص بسیار پرکاربردتر از مفتول آلومینیوم آلیاژی می باشد.

مفتول آلومینیوم آلیاژی جهت موارد خاص و بر مبنای کاربرد و مورد استفاده و نیاز مصرف کننده تولید می شود. راد آلومینیوم بصورت قطرهای 9.5 یا 12.5 میلیمتر تولید می شود.کاربرد راد یا مفتول آلومینیومی در صنعت

فرآیند تولید راد آلومینیوم

فرآیند تولید راد آلومینیوم به این صورت می باشد که شمش های آلومینیوم در کوره ذوب می شود و سپس آلومینیوم مذاب به کوره های نگهدارنده انتقال داده می شود و در این کوره ها ناخالصی های مذاب جدا می شود و فرایند گاز زدایی انجام خواهد شد. آلومینیوم مذاب در چرخ کریستالی به صورت کریستال درآمده و وارد دستگاهی به نام نورد می شود و در این دستگاه آلومینیوم به صورت مفتول با ضخامت دلخواه ایجاد می شود.

مواد اولیه جهت تولید راد آلومینیوم

در پروسه تولید راد آلومینیوم سه بخش بسیار مهم وجود دارد. مواد اولیه، دستگاه های مورد استفاده و عملیات تولید سه بخش بسیار مهم در این پروسه می باشد.

مواد اولیه که به صورت شمش و ضایعاتی مورد استفاده قرار می گیرد و قبل از اینکه به مرحله ذوب شدن برسد ابتدا باید فرآیند پاکسازی به صورت کامل بر روی آن انجام پذیرد تا از هرگونه ضایعات و ناخالصی عاری گردد و سپس آلومینیوم مرطوب را تحت فرآیند گرمایش قرار می دهند تا رطوبت آن به طور کامل گرفته شود و این باعث می شود تا در کوره مذاب انرژی کمتری مورد استفاده قرار گیرد.

مقاله پیشنهادی : مفهوم پروفیل آلومینیوم

مواد اولیه ای که در فرآیند گرمایش قرار گرفته را وارد کوره مذاب کرده و به صورت ذوب شده در می آورند. آلومینیوم ذوب شده در آزمایشگاه با دستگه کوآنتومتر جهت اندازه گیری میزان عناصر مایع تحت بررسی قرار می گیرد و در صورتیکه مورد تایید قرار گیرد عناصر ترکیبی آن به کوره نگهدارنده منتقل خواهد شد.

در کوره نگهدارنده مواد مذاب از ناخالصی ها پاک شده و سپس سربارگیری شده و گازدایی می شود و مجدد مورد آزمایش قرار می گیرد و و در صورت تاییدیه، مایع مذاب وارد دستگه ریخته گری خواهد شد و به صورت یک بلوک ذوزنقه ای شکل در خواهد آمد و آرام آرام سرد می شود و به مرحله ای که نام آن نورد است منتقل خواهد شد.

درون دستگاه نورد این مقطع ذوزنقه ای شکل در میان دو غلطک در دو جهت مخالف همدیگر حرکت خواهند کرد و فاصله دو غلطک نیز از ارتفاع قطعه آلومینیوم نیز کمتر است و مقطع تحت فشار قرار می گیرد و تغییر شکل می دهد.

زمانی که مرحله نورد تحت دمای مناسبی انجام شود می توان اندازه و شکل دانه های فلز را کنترل کرد. میزان تغییر شکل فلز در مرحله نورد به زاویه نورد و میزان استحکام فلز دارد. مفتول تولید شده با دستگاه کوئیلر به شکل کویل استوانه توخالی درآمده و سپس به انبار انتقال داده می شود و در آنجا نگهداری خواهد شد.

قیمت راد (مفتول) آلومینیومی

برای اطلاع از قیمت راد یا مفتول آلومینیومی، با مشاوران گروه مهندسی فیلت تماس حاصل فرمایید:
02144675798 – 09123018710

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست