ثبت درخواست و پیگیری سفارش

11 عامل موثر بر آندایزینگ آلومینیوم

فرآیند آندایزینگ آلومینیوم به این صورت است که آلومینیوم به عنوان آند استفاده می شود و در الکترولیتی مانند اسید سولفوریک قرار می گیرد. ولتاژ آندی برای الکترولیز اعمال می شود و لایه ای از Al2O3 متراکم را روی سطح آلومینیوم تشکیل می دهد. این لایه یک ساختار دو لایه است که از یک لایه مانع متراکم و یک لایه متخلخل با ساختار ستونی تشکیل شده است. در ادامه همراه گروه مهندسی فیلت باشید.

11 عامل موثر بر آندایزینگ آلومینیوم

لایه آندی را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

آنودایز کردن لایه متخلخل – در اسید سولفوریک، اسید اگزالیک و سایرین لایه ای از منافذ بسیار ظریف عمود بر سطح را تشکیل دادند.

لایه مانع آندایزینگ – یک لایه غیر متخلخل و بسیار نازک که در یک حمام الکترولیتی از بورات آمونیوم و سایر نمک های خنثی تشکیل شده است که معمولاً در خازن های الکترولیتی و غیره استفاده می شود.

گروه مهندسی فیلت؛
طراحی نقشه، ساخت قالب اكستروژن و تولید كننده پروفیل آلومینیوم در مقاطع عمومی و اختصاصی همراه با خدمات آندایزینگ و رنگ پودری الکترواستاتیک و برشکاری در خدمت مشتریان محترم و بزرگوار می باشد.

در حال حاضر کاربرد پروفیل های ساختمانی آلومینیوم آنودایز شده در عمل به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. پوشش آندی رنگ آمیزی الکترولیتی، پوشش آندی رنگ آمیزی آلی، اکسیداسیون آندی چینی، پوشش اکسیداسیون آندی سخت و پوشش اکسیداسیون فولاد ضد زنگ تقلیدی به طور گسترده استفاده می شود. به طور کلی 2 عامل بر رنگ آمیزی آلیاژ آلومینیوم تأثیر می گذارند که در ادمه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

مقاله پیشنهادی: 6 روش خمکاری پروفیل آلومینیوم

11 عامل موثر بر آندایزینگ آلومینیوم

تأثیر ناخالصی ها در محلول های الکترولیتی

درجه رنگ آمیزی محصولات آلیاژ آلومینیوم بیشتر به کیفیت شکل دهی لایه آندی بستگی دارد. بنابراین در محلول آندایز کننده اسید سولفوریک نمی توان از تاثیر ناخالصی ها بر روی لایه چشم پوشی کرد. ناخالصی ها عمدتاً یون های فلزی مانند مس، آهن، آلومینیوم و ناخالصی های آلی هستند.

 • یون های مس جایگزین شده و بر روی سطح قطعات آلومینیومی رسوب می‌کنند که باعث تخلخل لایه آندی و کاهش شفافیت، مقاومت در برابر خوردگی و عملکرد عایق الکتریکی می‌شود. بنابراین، محتوای یون مس مجاز نیست بیش از 0.02 گرم در لیتر باشد.
 • یون کلر از آب خنک کننده پس از شکستن آب لوله کشی یا لوله خنک کننده خارج می شود. محتوای یون کلر باید کمتر از 0.2 گرم در لیتر باشد، در غیر این صورت، لایه آندی ایجاد شده زبر و شل است و سطح قطعات آلومینیومی در صورت جدی بودن، فرسایش (شکستگی) خواهد داشت.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل قوطی آلومینیوم 17*17 میلیمتر با ضخامت 1/6 میلیمتر

 • یون های آلومینیوم در الکترولیت به تدریج افزایش می یابد. هنگامی که محتوای بیشتر از 25 گرم در لیتر باشد، رسانایی الکترولیت کاهش می‌یابد و سطح قطعه کار دارای لکه‌های سفید یا لکه‌های سفید مانند بلوک است و ظرفیت جذب لایه کاهش می‌یابد و رنگرزی را دشوار می‌کند.
 • یون آهن در الکترولیت مجاز نیست از 0.2 گرم در لیتر بیشتر شود، در غیر این صورت رگه ها و لکه های تیره ظاهر می شوند.
 • ناخالصی های آلی می توانند مانع تشکیل لایه آندی شوند. پس از اینکه لایه روغن را جذب کرد، باعث رنگ‌آمیزی ناهموار و ظاهر لکه‌ها می‌شود.

11 عامل موثر بر آندایزینگ آلومینیوم

عوامل موثر بر کیفیت رنگ آمیزی لایه آندایز

 • اگر فرآیند روغن زدایی پیش تصفیه به طور کامل انجام نشود، لکه های سفید آشکاری روی لایه فیلم ظاهر می شود که رنگ آمیزی آن دشوار خواهد بود.
 • اگر فرآیند روغن زدایی پیش تصفیه به طور کامل انجام نشود، لکه های سفید آشکاری روی لایه فیلم ظاهر می شود که رنگ آمیزی آن دشوار خواهد بود.
 •  هنگامی که درجه حرارت کمتر از 15 درجه سانتیگراد است، سرعت رنگ آمیزی کند است، اگر درجه حرارت بیش از حد بالا باشد، فیلم رنگ آمیزی مه می شود، و نمک SN به راحتی هیدرولیز و معکوس می شود، و در نتیجه محلول حمام کدورت می شود.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل لوله آلومینیوم به قطر خارجی 100، قطر داخلی 95 و ضخامت 2.5 میلیمتر

 • زمان: افق زمانی رنگ‌آمیزی نیز می‌تواند بر کیفیت رنگ‌آمیزی و مقاومت رنگ تأثیر بگذارد، اگر زمان رنگ‌آمیزی کوتاه است، رنگ به راحتی محو می‌شود، زمان طولانی است، رنگ و درخشندگی بیش از حد عمیق است، سطح برای ارسال گل آسان است.
 • هنگامی که ولتاژ رنگ آمیزی کم است، سرعت رنگ آمیزی آهسته است، تغییر رنگ آهسته است، به راحتی می توان تعادل رنگ را هنگامی که ولتاژ بالا است ایجاد کرد، سرعت رنگ آمیزی سریع است، لایه رنگ آمیزی به راحتی جدا می شود.
 • چه در اکسیداسیون آندی و چه در رنگ آمیزی الکترولیتی، افزودنی ها و تثبیت کننده های مبتنی بر سورفکتانت باید برای تثبیت سرعت و ضخامت لایه، جلوگیری از انحلال لایه آندی و بهبود یکنواختی رنگ اضافه شوند.

علاوه بر این، مقدار pH، کیفیت آب، مواد مخزن رنگ‌آمیزی تأثیر خاصی بر کیفیت رنگ‌آمیزی دارد. تنها برای اطمینان از اینکه پارامترهای موجود در محدوده کنترل به منظور اطمینان از کیفیت لایه آندی رنگ‌آمیزی الکترولیتی می باشد.

گروه مهندسی فیلت؛
طراحی نقشه، ساخت قالب اكستروژن و تولید كننده پروفیل آلومینیوم در مقاطع عمومی و اختصاصی همراه با خدمات آندایزینگ و رنگ پودری الکترواستاتیک و برشکاری در خدمت مشتریان محترم و بزرگوار می باشد.
جهت مشاوره فنی و سفارش تماس حاصل فرمایید.
02144675798  09123018710

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست