ثبت درخواست و پیگیری سفارش

Aluminum یا Aluminium

درباره تاریخچه املای آلومینیوم بیشتر بدانیم

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چرا نام فلزی که معمولاً برای بسته بندی مواد غذایی، قوطی های نوشیدنی، تجهیزات ورزشی و مواردی از این قبیل استفاده می شود، دو روش دارد؟ دو کلمه Aluminum و Aluminium فقط یک حرف با هم تفاوت دارند، اما این باعث تغییر عطف کلمه می شود و اگر با گوش دادن به یک نسخه بزرگ شده اید، تلفظ نسخه دیگر می تواند در گوش شما آزاردهنده باشد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید هر دو املا صحیح و پذیرفته شده اند، و تاریخچه چگونگی به وجود آمدن آن به اندازه تاریخ خود فلز جذاب است. برای اطلاع از ریشه هر دو نام و اینکه آیا باید از یکی بر دیگری استفاده کنید، با ادامه مطلب همراه گروه مهندسی فیلت باشید.

Aluminum یا Aluminium

فهرست مطالب

  • ریشه های عنصر آلومینیوم
  • Aluminum در مقابل Aluminium
  • آیا باید از Aluminum استفاده کنم یا Aluminium؟

مقاله پیشنهادی: آیا آلومینیوم در برابر خوردگی مقاوم است؟

گروه مهندسی فیلت؛
طراحی نقشه، ساخت قالب اكستروژن و تولید كننده پروفیل آلومینیوم در مقاطع عمومی و اختصاصی همراه با خدمات آندایزینگ و رنگ پودری الکترواستاتیک و برشکاری در خدمت مشتریان محترم و بزرگوار می باشد.

Aluminum یا Aluminium

ریشه های عنصر آلومینیوم

اولین استفاده از عنصر آلومینیوم (Aluminum) به اوایل قرون وسطی به شکل ترکیب شیمیایی به نام آلوم (Alum) برمی گردد که برای رنگرزی، دارویی و به عنوان پوشش مقاوم در برابر آتش استفاده می شد. آلوم (Alum) سولفات نمک آلومینیوم (Sulfate Salt of Aluminum) است، اما وجود این فلز در آن زمان ناشناخته بود. در سال 1595 آندریاس لیباویوس (Andreas Libavius)، آلومینا (Alumina) را به عنوان نام خاک هنوز ناشناخته ای که پایه آلوم (Alum) را تشکیل می داد، پیشنهاد کرد.

سر همفری دیوی (Sir Humphry Davy)، شیمیدان و مخترع کورنیش (Cornish)، سه تلاش ناموفق برای جداسازی این عنصر منحصر به فرد از طریق الکترولیز (Electrolyse) انجام داد. او تاکنون موفق به جداسازی پتاسیم (Potassium)، سدیم (Sodium)، کلسیم (Calcium)، استرانسیم (Strontium)، باریم (Barium)، منیزیم (Magnesium) و بور (Boron) برای اولین بار با استفاده از این فرآیند شده است. او قرار بود همین کار را برای این فلز جدید انجام دهد.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل لوله آلومینیوم به قطر خارجی 22، قطر داخلی 18.4 و ضخامت 1.8 میلیمتر

در نشریه ای که در سال 1808 منتشر شد، او اظهار داشت که اگر در جداسازی ماده فلزی مورد نظرش موفق بود، نام آلومینیوم  (Aluminum) را برای این عنصر گریزان پیشنهاد می کرد. او که ظاهراً با این نام متقاعد نشده بود، در کتابی که چهار سال بعد منتشر شد از کلمه آلومینیوم (Aluminum) استفاده کرد و گفت: «. آلومینیوم (Aluminum) در حالت کاملاً آزاد به دست نیامده است».

با این وجود، شیمیدانان انگلیسی دیگر تصمیم گرفتند نام آلومینیوم (Aluminium) را انتخاب کنند. آنها فکر می کردند که صدای کلاسیک تری دارد و با پایان سایر عناصر جدا شده توسط دیوی (Davy) همخوانی دارد. این سردرگمی بحث در مورد پایان کلمه را آغاز کرد که تا امروز ادامه دارد.

Aluminum یا Aluminium

Aluminum در مقابل Aluminium

خاتمه -ium به سرعت در انگلستان (the United Kingdom) و در نتیجه در بیشتر کشورهای انگلیسی زبان مورد استفاده قرار گرفت. با این حال، در ایالات متحده آمریکا (USA)، مردم از انتهای -ium و -um تقریباً به مقدار مساوی استفاده می کردند. اما خاتمه -ium کمی رایج ‌تر بود زیرا این فلز تقریباً منحصراً در مقالات دانشگاهی مورد بحث قرار می‌گرفت.

اکثر مردم عادی از وجود این فلز اطلاعی نداشتند و به همان اندازه که مردم امروزی درباره عنصر شیمیایی رنیوم (Rhenium) صحبت می کنند، املای آن غیر معمول بود.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل شیاردار صنعتی 40*40 میلیمتر سبک

این در اوایل دهه 1900 تغییر کرد زیرا فلز به یک محصول گسترده تر در دسترس تبدیل شد. روز به روز افراد بیشتری در موقعیتی قرار می گرفتند که باید نام این عنصر را به درستی هجی کنند.

بیشتر مردم احتمالاً برای این املا به دیکشنری وبستر (the Webster’s Dictionary) که در سال 1828 منتشر شد، اعتماد کردند. نوح وبستر (Noah Webster)، ویراستار فرهنگ لغت، آنقدر از املای -um طرفداری می‌کرد که پایان -ium را به‌کلی از کار خود حذف کرد.

مدخل دیکشنری وبستر احتمالاً باعث تغییر قابل توجهی در اوایل دهه 1900 به سمت کلمه آلومینیوم (Aluminum) در ایالات متحده (the United States) شد، که زمانی به اوج خود رسید که انجمن شیمی آمریکا (the American Chemical Society) رسماً این املا را پذیرفت و آن را از شیوه املای انگلیسی ها جدا کرد.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل لوله آلومینیوم به قطر خارجی 100، قطر داخلی 95 و ضخامت 2.5 میلیمتر

از سوی دیگر، اتحادیه بین المللی شیمی محض و کاربردی (the International Union of Pure and Applied Chemistry) که به اختصار IUPAC نامیده می شود، در سال 1990 رسما کلمه Aluminium را پذیرفت.

Aluminum یا Aluminium

آیا باید از Aluminum استفاده کنم یا Aluminium؟

آرامش بخش ترین قسمت این داستان این است که هم آلومینیوم (Aluminum) و هم آلومینیوم (Aluminium) پذیرفته شده و صحیح است. آلومینیوم (Aluminum) در آمریکای شمالی (North America) ترجیح داده می شود، در حالی که املای آلومینیوم (Aluminium) در بریتانیا (the United Kingdom) و اکثر کشورهای انگلیسی زبان ترجیح داده می شود. درست همانطور که زمانی که سر همفری دیوی نتایج خود را منتشر کرد، به آنچه فکر می کنید برای شما بهتر به نظر می رسد برمی گردد.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل تسمه آلومینیوم عرض 20 و ضخامت 3 میلیمتر 

گروه مهندسی فیلت؛
طراحی نقشه، ساخت قالب اكستروژن و تولید كننده پروفیل آلومینیوم در مقاطع عمومی و اختصاصی همراه با خدمات آندایزینگ و رنگ پودری الکترواستاتیک و برشکاری در خدمت مشتریان محترم و بزرگوار می باشد.
جهت مشاوره فنی و سفارش تماس حاصل فرمایید.
02144675798  09123018710

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست