ثبت درخواست و پیگیری سفارش

مندریل چیست و چه کاربردی دارد؟

مندریل چیست؟

پروفیل از نظر لغوی به معنی ثابت بودن مقطع در طولی مشخص است. پروفیل آلومینیوم لوله و قوطی در دنیای مدرن و پیشرفته تکنولوژی امروزی کاربردهای متنوعی دارد. در ادامه همراه گروه مهندسی فیلت باشید.

در زمان های بسیار قدیم به دلیل عدم تنوع در خم پذیری لوله ها از لوله های خم شده به ندرت استفاده و دلیل فنی آن این بود توان فنی در ایجاد خم با شعاع های متناسب مورد نیاز کاربران وجود نداشت. با گذشت زمان و پیشرفت علم و تکنولوژی دستگاه های متنوعی برای عملیات خمکاری لوله ها طراحی و ساخته شد. یکی از این دستگاه ها مندریل می باشد که گروه مهندسی فیلت در این مقاله به توضیح آن خواهد پرداخت.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل لوله آلومینیوم 50 به 44 میلیمتر با ضخامت 3 میلیمتر

مندریل چیست؟

گروه مهندسی فیلت؛
طراحی نقشه، ساخت قالب اكستروژن و تولید كننده پروفیل آلومینیوم در مقاطع عمومی و اختصاصی همراه با خدمات آندایزینگ و رنگ پودری الکترواستاتیک و برشکاری در خدمت مشتریان محترم و بزرگوار می باشد.

مندریل جهت خمکاری پروفیل لوله آلومینیوم

در روش خمکاری پروفیل لوله آلومینیوم با استفاده از مندریل (mandrel)، یک میله که نقش حمایت کننده را در این فرآیند خمکاری ایفا می کند و متریال آن در اکثر موارد از فلز می باشد را در درون لوله های فلزی قرار می دهند. دلیل استفاده از این میله این است که لوله تحت فرآیند خمکاری دارای چین و چروک، دو پهلو شدن و اصطلاحا دفرمه خواهد شد. ابزارهای فوق بر روی دستگاه CNC که مختص خمکاری لوله می باشد، قرار می گیرد. دستگاه CNC مربوطه را طوری طراحی می کنند که امکان قرار گرفتن مندریل را بر روی خود داشته باشد و بتواند به صورت اتوماتیک کار کند و دلیل آن این است که برای لوله هایی با طول زیاد می بایست موقعیت لوله مود نظر را تنطیم نماید.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل لوله آلومینیوم 68 به 63 میلیمتر با ضخامت 2.5 میلیمتر

مندریل چیست؟

علت استفاده از مندریل در عملیات خمکاری چیست؟

دلیل استفاده از مندریل را به یک مثال بسیار ساده می توان بیان کرد. یک نی ساده از جنس پلاستیک را در نظر بگیرید. اگر این نی را به صورت نود درجه خم کنیم، از ناحیه خم دچار دفرمگی خواهد شد و راندمان و کارایی خود را از دست خواهد داد. حال لوله هایی مانند لوله اگزوز خودرو و لوله هایی که برای انتقال سیالات و گازها استفاده می شوند را در نظر بگیرید که کارایی بسیار مهمتری دارند و کمترین بی دقتی در انجام فرآیند خمکاری آن می تواند خسارات جبران ناپذیری را به وجود آورد. استفاده از مندریل در این فرآیند باعث خواهد شد تا لوله مورد نظر در قسمت های داخلی خود عاری از هرگونه پلیسه، چین و چروک و دفرمگی باشد.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل لوله آلومینیوم 70 به 66 میلیمتر با ضخامت 2 میلیمتر

مندریل چیست؟

انواع مندریل

1- مندریل شاخه ای (plug mandrel)

مندریل های شاخه ای که به مندریل های صلب نیز معروفند جهت خمکاری های ساده و معمولی به کار می رود.

2- مندریل فرم دار (formed mandrel)

مندریل های فرم دار نیز جهت خمکاری های ساده و معمولی به کار می رود اما با این تفاوت که از شعاع خارجی لوله بسیار بهتر از مندریل شاخه ای حمایت می کند.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل لوله آلومینیوم 75 به 71 میلیمتر با ضخامت 2 میلیمتر

مندریل چیست؟

3- مندریل توپی (Mandrel ball)

مندریل های توپی جهت خمکاری با زاویه بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

4- مندریل توپی با گام کم (Mandrel ball with low step)

مندریل های توپی با گام کم جهت خمکاری با زاویه بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرد. روش استفاده از آن این است که هر چقدر ضخامت لوله کمتر باشد، تعداد توپی های بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و به این شکل فاصله بین آنها کمتر شده و در نتیجه همه لوله در فرآیند خمکاری را حمایت خواهد کرد که در نهایت فرآیند خمکاری به بهترین شکل ممکن و بدون هر گونه پلیسه و چین و چروک انجام خواهد شد.
مندریل های توپی دارای سه قسمت اصلی می باشند که عبارتند از:
الف) بدنه
ب) لینک اتصال
ج) توپی ها

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل لوله آلومینیوم 80 به 75.8 میلیمتر با ضخامت 2.1 میلیمتر

مندریل چیست؟

نکته بسیار مهم در فرآیند خمکاری به وسیله مندریل، تعیین اندازه صحیح مندریل جهت فرآیند خمکاری می باشد که باید نکات زیر را در نظر گرفت:

1- دستگاه مورد نظر برای فرآیند خمکاری از چه نوعی می باشد و آیا قابلیت نصب مندیل را دارد.
2- متریال، و ابعاد لوله مورد نظر
3- قطر خارجی دماغه مندریل
4- قطر خارجی بدنه مندریل
5 – قطر خارجی گلوله مندریل

مقاله پیشنهادی: پروفیل قوطی آلومینیوم

مندریل چیست؟

مندریل جهت خمکاری پروفیل قوطی آلومینیوم

فرآیند خمکاری پروفیل های قوطی با استفاده از مندریل فقط برای مقاطع مربع شکل مورد استفاده قرار می گیرد و روش کار با آن همانند پروفیل های لوله می باشد.

گروه مهندسی فیلت؛
طراحی نقشه، ساخت قالب اكستروژن و تولید كننده پروفیل آلومینیوم در مقاطع عمومی و اختصاصی همراه با خدمات آندایزینگ و رنگ پودری الکترواستاتیک و برشکاری در خدمت مشتریان محترم و بزرگوار می باشد.
جهت مشاوره فنی و سفارش تماس حاصل فرمایید.
02144675798  09123018710

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست