ثبت درخواست و پیگیری سفارش

10 سوال مهم در مورد آندایز آلومینیوم

شما احتمالاً محصولات آلومینیوم آندایز شده را در زندگی روزمره خود دیده اید. آنودایز کردن یک راه آسان برای افزودن محافظت در برابر خوردگی و پاشیدن رنگ به آلومینیوم است. این روکش را روی تجهیزات ورزشی، قطعات خودرو، دستگاه های دستی و طیف گسترده ای از محصولات دیگر خواهید یافت.

اگر می‌پرسید که آندایز کردن بهترین راه برای تکمیل محصولات آلومینیومی شماست یا می‌خواهید درباره فرآیند و مزایای آن بیشتر بدانید، این مقاله برای شما مناسب است.

در اینجا ما به برخی از متداول ترین سوالات در مورد آنودایز کردن آلومینیوم پاسخ می‌دهیم تا به شما کمک کنیم تصمیم بگیرید که آیا این فرآیند انتخاب مناسبی برای محصولات شما است یا خیر. در ادامه همراه گروه مهندسی فیلت باشید.

10 سوال مهم در مورد آندایز آلومینیوم

فهرست مطالب

 • 1) آلومینیوم آنودایز چیست؟
 • 2) فرآیند آندایزینگ چگونه کار می کند؟
 • 3) آیا آندایز کردن مقاومت در برابر سایش را افزایش می دهد؟
 • 4) آیا آنودایز کردن مقاومت در برابر خوردگی را افزایش می دهد؟
 • 5) چگونه قطعات آلومینیومی آندایز شده را رنگ می کنید؟
 • 6) آیا آنودایزینگ چسبندگی پرایمرها و چسب ها را بهبود می بخشد؟
 • 7) آیا آندایز اتلاف گرما را بهبود می بخشد؟
 • 8) آیا آنودایز کردن بر استحکام آلومینیوم تأثیر می گذارد؟
 • 9) آیا آلومینیوم آندایز رسانایی الکتریکی بالایی دارد؟
 • 10) تفاوت بین آنودایز نوع دو و نوع سه چیست؟
 •  آیا باید پروفیل های آلومینیومی خود را آندایز کنید؟

مقاله پیشنهادی: 5 نکته مهم در مورد ریخته گری آلومینیوم

گروه مهندسی فیلت؛
طراحی نقشه، ساخت قالب اكستروژن و تولید كننده پروفیل آلومینیوم در مقاطع عمومی و اختصاصی همراه با خدمات آندایزینگ و رنگ پودری الکترواستاتیک و برشکاری در خدمت مشتریان محترم و بزرگوار می باشد.

1) آلومینیوم آنودایز چیست؟

قرار دادن فلزات در معرض محیط های خاص مانند هوا و رطوبت، یک لایه اکسید فلزی روی سطح در معرض آن ایجاد می کند. در بیشتر موارد، لایه اکسید غیرفعال است، به این معنی که دیگر مانند فلز خالص با محیط واکنش نشان نمی دهد. زنگ زدگی که در صورت بدون محافظ روی آهن ایجاد می شود یکی از نمونه های آن است.

مانند آهن و سایر فلزات، آلومینیوم به طور طبیعی در تماس با هوا یا رطوبت یک لایه اکسید تشکیل می دهد. با این حال، بر خلاف آهن، لایه اکسید تشکیل شده پوسته پوسته یا بیش از حد متخلخل نیست و به عنوان محافظی عمل می کند که از اکسید شدن بیشتر آلومینیوم جلوگیری می کند.

به عبارت دیگر، آلومینیوم با خوردگی جزئی خود، مانع نازک خود را در برابر خوردگی ایجاد می کند. این شبیه به نحوه برنزه شدن پوست انسان برای محافظت از خود در برابر آسیب های بیشتر ناشی از اشعه خورشید یا سایر اشعه ماوراء بنفش است.

هنگامی که آلومینیوم را آنودایز می کنید، فرآیندی را طی می کند که این لایه محافظ اکسید طبیعی را ضخیم می کند. آنودایز کردن خواص ارائه شده توسط لایه اکسید را افزایش می دهد و این ویژگی ها یک به یک در بخش های زیر مورد بررسی قرار می گیرند.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل قوطی آلومینیوم

2) فرآیند آندایزینگ چگونه کار می کند؟

برخلاف تصور، فرآیند آنودایز کردن به تکنسین ها نیازی ندارد که یک محصول را روی سطح آلومینیوم اعمال کنند. همانطور که قبلاً توضیح داده شد، این فرآیند از واکنشی بهره می برد که به طور طبیعی روی آلومینیوم هنگام تماس با عناصر خاص رخ می دهد و آن را تا حدی بالا می برد.

هنگامی که آلومینیوم فرآیند شکل دهی را طی کرد، برای مثال پروفیل قسمت آلومینیومی حاصل در یک حمام الکترولیتی غوطه ور می‌شود. در حالی که در مایع غوطه ور است، یک جریان الکتریکی با آمپر بالا و ولتاژ پایین به حمام اعمال می شود. واکنش شیمیایی اکسیداسیون زمانی رخ می دهد که جریان از آلومینیوم عبور می کند و یک لایه اکسیدی ضخیم تر از لایه طبیعی تشکیل می دهد.

3) آیا آندایز کردن مقاومت در برابر سایش را افزایش می دهد؟

بله، آندایز کردن مقاومت در برابر سایش را بهبود می بخشد. لایه اکسیدی که در سطح آلومینیوم تشکیل می‌شود دارای خواص سرامیکی است که یکی از آنها مقاومت در برابر سایش در مقایسه با آلومینیوم به تنهایی است. آلومینیوم آنودایز شده بهتر از آلومینیوم تصفیه نشده در برابر ضربه و خراش مقاومت می کند و پوشش بادوام تری را ارائه می دهد.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل لوله آلومینیوم

4) آیا آندایز کردن مقاومت در برابر خوردگی را افزایش می دهد؟

بله، این کار را می کند. مانند فیلم غیرفعال اکسیدی طبیعی، لایه ضخیم اکسید به دست آمده توسط فرآیند آندایز کردن نیز مقاومت در برابر خوردگی را بهبود می بخشد. فیلم غیرفعال تا حد زیادی از نظر شیمیایی بی اثر است و در محیط شکسته یا خورده نمی شود.

در نتیجه، لایه آنودایز شده آلومینیوم زیرین را از خوردگی محافظت می کند. آلومینیوم آنودایز دارای لایه غیرفعال ضخیم تری نسبت به آلومینیوم غیرفعال شده طبیعی است، به این معنی که در برابر تخریب و خوردگی بعدی مقاوم تر است.

5) چگونه قطعات آلومینیومی آنودایز شده را رنگ می کنید؟

یکی دیگر از مزایای آندایز کردن آلومینیوم این است که سطح فلز متخلخل می شود. میکرو منافذ آلومینیوم آنودایز شده را برای کاربرد رنگ مناسب می‌سازند. آنها به عنوان چاه هایی عمل می‌کنند که در آن رنگ می‌تواند جمع شود.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل تسمه آلومینیوم و پروفیل گرده ماهی آلومینیوم

هنگامی که رنگ ها اعمال می شوند، منافذ می توانند مهر و موم شوند و در نتیجه رنگ در لایه اکسید جاسازی شود. از آنجایی که رنگ در حال حاضر بخشی از این لایه غیرفعال است، محو نمی‌شود و پوسته نمی‌شود و پوششی بادوام، ماندگار و ظریف ارائه می‌کند.

10 سوال مهم در مورد آندایز آلومینیوم

6) آیا آندایزینگ چسبندگی پرایمرها و چسب ها را بهبود می بخشد؟

بله، به همان دلیلی که آلومینیوم آنودایز شده برای رنگرزی عالی است. سطح متخلخل آلومینیوم آنودایز شده به این معنی است که چسب یا پرایمر سطح تماس بیشتری دارد و نقاط بهتری برای چسبیدن دارد. منافذ به چسب یا پرایمر اجازه می دهد که تا حدی در سطح قرار گیرد و در نتیجه یک لایه چسب یا پرایمر با چسبندگی زیاد ایجاد شود که احتمال ریزش آن کمتر است.

7) آیا آنودایز اتلاف گرما را بهبود می بخشد؟

بله، این کار را می کند. اگر یک مورد گرمتر از محیط اطراف باشد، شروع به خنک شدن می کند. هر چه مساحت یک ماده داغ بیشتر باشد، گرمای خود را سریعتر دفع می کند. آلومینیوم آنودایز دارای سطح بالاتری نسبت به آلومینیوم ناتمام است و بنابراین در آزادسازی گرمای خود موثرتر است.

این بهبود هدایت حرارتی یا اتلاف گرما از بهبود انتقال حرارت همرفتی و افزایش انتشار حاصل می شود. انتقال حرارت همرفتی، که انتقال حرارت بین یک سطح و هوای اطراف است، در درجه اول توسط طراحی و تا حدودی تحت تاثیر آندایزینگ قرار می گیرد.

انتقال حرارت تشعشعی که به آن گسیل نیز می گویند، بین دو سطح رخ می دهد و با آندایز کردن به طور چشمگیری بهبود می یابد. همانطور که در مقاله ما در مورد هیت سینک های آلومینیوم آندایز شده در اینجا توضیح داده شده است، این ویژگی آلومینیوم آنودایز شده را برای هیت سینک های کوچک عالی می کند.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل سپری آلومینیوم و پروفیل نبشی آلومینیوم

8) آیا آنودایز کردن بر استحکام آلومینیوم تأثیر می گذارد؟

نه اینطور نیست. استحکام محصول آلومینیومی تحت تاثیر آندایز کردن آن چه مثبت و چه منفی نخواهد بود. فرآیند آنودایز کردن تنها بر روی یک لایه بسیار کوچک بر روی سطح آلومینیوم، در مقیاس میکرومتر، تأثیر می گذارد.

از آنجایی که قسمت اعظم قسمت آلومینیومی بدون تغییر باقی می‌ماند، این محصول خواصی را که از شکل دهی و عملیات اعمال شده قبل از آنودایز کردن به دست می‌آید، حفظ می‌کند.

9) آیا آلومینیوم آنودایز رسانایی الکتریکی بالایی دارد؟

نه اینطور نیست. آلومینیوم به خودی خود بسیار رسانا است. با این حال، لایه اکسید دارای خواص فیزیکی و شیمیایی شبیه به سرامیک است. یکی از ویژگی های اصلی سرامیک ها عایق بودن الکتریکی است.

یک قطعه آلومینیوم آنودایز شده هنوز هم قادر به هدایت الکتریکی محدود از طریق تماس است، زیرا لایه اکسید بسیار نازک است، اما رسانایی به طور قابل توجهی نسبت به آلومینیوم تصفیه نشده کمتر است. در حالی که راه حل هایی وجود دارد، اگر رسانایی الکتریکی یکی از جنبه های ضروری طراحی آیتم است، ممکن است بخواهید روش تکمیل متفاوتی را برای محصولات آلومینیومی خود در نظر بگیرید.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل ناودانی آلومینیوم و پروفیل ناودانی سیمانکاری آلومینیوم

10) تفاوت بین آنودایز نوع دو و نوع سه چیست؟

فرآیند آندایز کردن به انتخاب مناسب متغیرهای زیادی نیاز دارد: نوع حمام، دما، ولتاژ، آمپر و غیره.

متداول ترین روش برای تعیین انواع مختلف آندایزینگ، مشخصات نظامی پوشش های آندی برای آلومینیوم و آلیاژهای آلومینیوم MIL-A-8625 است. به طور کلی، این سند انواع آنودایز را به نوع یک، دو و سه جدا می کند.

آندایزینگ نوع یک، قدیمی ترین روش شناخته شده، در حمام اسید کرومیک انجام می شود. نوع دو و سه در اسید سولفوریک انجام می شود.

تفاوت نوع دو و سه در ضخامت لایه اکسید حاصل است. آندایزینگ نوع دوم که متداول ترین مورد استفاده است، دارای لایه ای با ضخامت بین 1.8 تا 25 میکرومتر است. آندایزینگ نوع سه که به عنوان آندایزینگ سخت نیز شناخته می شود و در مواردی که افزایش مقاومت در برابر سایش و خوردگی مورد نظر است استفاده می شود، از لایه های اکسیدی با ضخامت بیشتر از 25 میکرومتر تشکیل شده است.

آیا باید پروفیل های آلومینیومی خود را آندایز کنید؟

انتخاب اینکه آیا اکستروژن های آلومینیومی خود را آنودایز کنید یا نه بستگی به کاربردهای در نظر گرفته شده برای محصولات دارد. همانطور که این مقاله نشان داده است، آندایز کردن دارای مزایا و معایبی است.

فرض کنید نگرانی اصلی شما مقاومت در برابر خوردگی و ظاهر بسیار زیبا و فلزی است یا به دنبال بهبود انتشار یا چسبندگی پرایمرها یا چسب هستید. در آن صورت، آندایزینگ می تواند برای تکمیل محصولات اکسترود شده شما ایده آل باشد.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل آلومینیوم شیاردار صنعتی (پروفیل آلومینیوم مهندسی)

با این حال، اگر رسانایی الکتریکی ضروری است یا اگر فرآیندهای شکل دهی بیشتری روی قطعه انجام شود، ممکن است آندایز کردن بهترین گزینه نباشد. اینها ممکن است باعث ترک خوردن لایه اکسید شوند. آندایز کردن نیز اندکی ابعاد قطعه را افزایش می دهد. بنابراین اگر با تلرانس های اندازه بسیار تنگ کار می کنید توصیه نمی شود.

اگر به دنبال جایگزین هایی برای آنودایز هستید، ممکن است استفاده از پوشش پودری را به عنوان راهی برای تکمیل اقلام آلومینیومی خود در نظر بگیرید و رنگ روشنی به آنها ببخشید. اگر روکش مات برای کاربرد شما کارآمد است و به دوام بیشتر و محافظت در برابر محو شدن UV نیاز دارید، ممکن است پوشش PVDF محصولات آلومینیومی خود را در نظر بگیرید.

گروه مهندسی فیلت؛
طراحی نقشه، ساخت قالب اكستروژن و تولید كننده پروفیل آلومینیوم در مقاطع عمومی و اختصاصی همراه با خدمات آندایزینگ و رنگ پودری الکترواستاتیک و برشکاری در خدمت مشتریان محترم و بزرگوار می باشد.
جهت مشاوره فنی و سفارش تماس حاصل فرمایید.
02144675798  09123018710

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست