ثبت درخواست و پیگیری سفارش

4 راه برای جلوگیری از بریدگی آلومینیوم

در فرآیند اکستروژن برای تولید پروفیل آلومینیوم، برخی عیوب مانند خمش، پیچش، ضربه، سرباره و غیره قابل دیدن هستند. بدون مشاهده دقیق یا لمس عیب سوراخ سطحی را به سختی می توان یافت اما کیفیت سطح پروفیل ها پس از اکسیداسیون و الکتروفورتیک را به طور جدی تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین لازم است به طور مستمر رویه تولید اکستروژن را مشاهده و تجزیه و تحلیل کرد، علل آن را خلاصه کرد و اقدامات به موقع برای کاهش یا رفع این گونه عیوب را انجام داد. در ادامه همراه گروه مهندسی فیلت باشید.

4 راه برای جلوگیری از بریدگی آلومینیوم

فهرست مطالب

  • بریدگی آلومینیوم چیست؟
  • دلایل ایجاد بریدگی آلومینیوم
  • را ه های جلوگیری از بریدگی آلومینیوم

مقاله پیشنهادی: مزایا و معایب ریخته گری فشار بالا

گروه مهندسی فیلت؛
طراحی نقشه، ساخت قالب اكستروژن و تولید كننده پروفیل آلومینیوم در مقاطع عمومی و اختصاصی همراه با خدمات آندایزینگ و رنگ پودری الکترواستاتیک و برشکاری در خدمت مشتریان محترم و بزرگوار می باشد.

بریدگی آلومینیوم چیست؟

در تولید پروفیل آلومینیوم، بریدگی را می توان با مشاهده دقیق یا با لغزش روی سطح پروفیل با دست پیدا کرد. در فرآیند برش، با باد یا پاک کردن، می توان قسمت اعظم برش را از بین برد. اما هنوز هم بخشی از دلیل الکتریسیته ساکن در سطح پروفیل جذب می شود. پس از درمان پیری، این ذرات فرز بیشتر به سطح پروفیل ها می چسبند. در فرآیند پیش تصفیه سطح پروفیل، به دلیل تاثیر غلظت می توان برخی را حذف کرد، اما در سطح پروفیل یک حفره کوچک تشکیل می دهد که برخی را نمی توان برداشت و سپس برآمدگی ایجاد می کند.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل آلومینیوم شیاردار صنعتی (پروفیل مهندسی) 80*80 میلیمتر

بر روی سطح پروفیل های اکسترود شده سه نوع فرز دانه ای وجود دارد:

ناخالصی های موجود در میله های آلومینیومی، مانند اجزاء فلزی و اجزاء غیر فلزی. چسبندگی گرد و غبار در کوره پیری نقص در میله های آلومینیومی و فاز AlFeSi در دمای بالا رسوب می کند که باعث کاهش انعطاف پذیری و استحکام کششی فلز می شود و فرزهای دانه ای ایجاد می کند.

دلایل ایجاد بریدگی آلومینیوم

تاثیر فرآیند اکستروژن

انتخاب صحیح پارامترهای فرآیند اکستروژن نیز یک عامل مهم موثر بر دانه بندی است. هرچه دمای اکستروژن بیشتر باشد و سرعت اکستروژن بیشتر باشد، سوراخ‌های بیشتری وجود خواهد داشت. دلیل آن این است که هر چه دما بیشتر و سرعت اکستروژن بیشتر باشد و نرخ جریان پروفیل بیشتر باشد و درجه تغییر شکل قالب بالاتر، جریان فلز سریعتر و مقاومت در برابر تغییر شکل فلز ضعیف تر می شود. برای ضریب اکستروژن بزرگ، مقاومت تغییر شکل و ناحیه مرده فلز به طور نسبی افزایش می‌یابد و شرایط شکل دهی و احتمال تشکیل «ذرات جذب شده» افزایش می‌یابد. اختلاف دمای حرارت بین میله ریختگی و قالب بسیار زیاد است و به راحتی باعث ایجاد سوراخ دانه ای می شود.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل آلومینیوم شیاردار صنعتی (پروفیل مهندسی) 40*40 میلیمتر متوسط

تاثیر کیفیت Cast Bar

به دلیل ریخته گری در دمای بالا، سرعت ریخته گری سریع و شدت سرمایش زیاد است و فاز Alfesi در آلیاژ نمی‌تواند به موقع به فاز کروی تبدیل شود، زیرا فاز AlFeSi ساختار سوزنی شکل در آلیاژ دارد و سختی آن بالا می باشد و پلاستیسیته آن ضعیف است و استحکام کششی آن بسیار کم است و در طول اکستروژن در دمای بالا، نه تنها ترک های اکستروژن ایجاد می شود، بلکه سوراخ دانه ای نیز تولید می شود. تمیز کردن این سوراخ آسان نمی باشد.

ناخالصی های موجود در میله های آلومینیومی، تصفیه ناکافی در فرآیند ریخته گری، خاک و عامل تصفیه و پوشش دهنده و پوشش پودری و ادغام فیلم اکسیدی در میله این مواد در فرآیند اکستروژن، استحکام فلز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و فرز دانه ای به راحتی تولید می شود. عیوب رایج میله های ریخته گری عبارتند از تخلخل، دانه درشت، جداسازی، دانه روشن و غیره. سرباره به راحتی از ماتریس جدا می شود. هنگام عبور از تسمه کار قالب، سرباره به ورودی می چسبد، آلومینیوم چسبناکی ایجاد می کند و توسط فلز روان به بیرون کشیده می شود.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل آلومینیوم شیاردار صنعتی (پروفیل مهندسی)  45*45 میلیمتر سبک

تاثیر قالب اکستروژن

در فرآیند تولید پروفیل آلومینوم، قالب در دمای بالا و با فشار بالا قرار دارد. تأثیر فشار و دما باعث تغییر شکل الاستیک قالب می شود. با شروع فرآیند تولید ذرات به طور مداوم به سطح پروفیل می چسبند و یک سوراخ ایجاد می کنند.

اکثر قالب های اکستروژنی که اکنون استفاده می‌کنیم، قالب‌های تخت هستند. بدون جدا کردن میله ریخته گری سطح و ناخالصی داخلی میله ریخته گری در ناحیه مرده جریان فلز در قالب تجمع می یابد. فضای تغییر شکل یافته منطقه کار برخی از آنها توسط پروفیل ها بیرون کشیده می شوند تا سوراخ هایی ایجاد شود. در ضمن هر چه زبری سطح ابزار بیشتر و سختی سطح تسمه کار کمتر باشد یکی از دلایل ایجاد سوراخ دانه ای می باشد.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل آلومینیوم شیاردار صنعتی (پروفیل مهندسی)  40*80 میلیمتر سبک

همچنین گرد و غبار در هوا، آب، گریس و غیره به شدت به سطح پروفیل های آلومینیومی چسبیده است زیرا پروفیل های آلومینیومی داغ پس از چسبندگی گرد و غبار، تولید واکنش شیمیایی و مواد کلوئیدی، در فرآیند پیری و گرد و غبار در کوره را با هم ترکیب می کنند. علاوه بر این حفره دانه ای بزرگتر را نمی توان به راحتی در طی اکسیداسیون، الکتروفورز و پاشش بعدی جدا کرد.

را ه های جلوگیری از بریدگی آلومینیوم

مشکلاتی که در طراحی، ساخت و استفاده قالب نیاز به توجه دارند:

  • به منظور کاهش تغییر شکل الاستیک قالب تحت فشار، طراحی قالب باید الزامات محاسبه سختی و استحکام را برآورده کند. طول تسمه کار، شکل چاقوی خالی، محفظه جوش و غیره برای انتخاب بهترین پارامترها باید در نظر گرفته شود.
  • در فرآیند ساخت قالب، خطای ساخت باید کاهش یابد تا از وجود زاویه تیز جلوگیری شود.
  • قالب در حال استفاده، حتماً پد قالب مناسب یعنی Shear Pad را اضافه کرده و انتخاب کنید.
  • قالب باید از عملیات نیتریداسیون عبور کند، ممکن است روی دستگاه بروند.
  • توجه به کار موازی، زبری سطح و ترکیب مجموعه قالب با اندازه، پیچ و مهره محکم.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل آلومینیوم شیاردار صنعتی (پروفیل مهندسی)  15*120 میلیمتر 

پارامترهای اکستروژن مناسب را با توجه به ضریب اکستروژن، بخش پروفیل، قالب و تجهیزات انتخاب کنید، بهترین دمای اکستروژن، دمای گرمایش نوار ریختگی، دمای قالب و سرعت اکستروژن را انتخاب کنید و در فرآیند تولید به تنظیم این پارامترها ادامه دهید. اینها اقدامات اصلی برای حذف یا کاهش “ذرات جذب شده” هستند.

برای بهبود کیفیت میله ریختگی در حین ریخته گری میله ریخته گری، فناوری پالایش دانه‌ها اتخاذ می‌شود، اقدامات فنی مؤثری برای کاهش عیوب میله های ریخته گری مانند گنجایش سرباره، تخلخل و دانه درشت و غیره انجام می‌شود.

مدیریت در محل “6s” را برای بهبود کیفیت محیطی، تمیز کردن سطح میله ریخته گری، کاهش چسبندگی گرد و غبار خاکستر، حذف “نشت قطره ای”، تمیز کردن گرد و غبار روی سطح پروفیل به موقع، و کاهش چسبندگی گرد و غبار تا جایی که امکان دارد اتخاذ کنید.

نتیجه

عوامل اصلی تأثیرگذار بر فرز دانه ای قالب، میله ریخته گری و فناوری اکستروژن و تولید پروفیل آلومینیوم است. سطح عملکرد اپراتور نیز در این سه عنصر منعکس شده است. بر اساس رویه تولید، عیوب بریدگی، چسبندگی آلومینیوم، سطح ناصاف، خراش و پارگی پروفیل ها را می توان با تجزیه و تحلیل مداوم مشکلات و جمع بندی تجربیات کاهش داد و یا از آن جلوگیری کرد.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل آلومینیوم شیاردار صنعتی (پروفیل مهندسی)  20*20 میلیمتر

گروه مهندسی فیلت؛
طراحی نقشه، ساخت قالب اكستروژن و تولید كننده پروفیل آلومینیوم در مقاطع عمومی و اختصاصی همراه با خدمات آندایزینگ و رنگ پودری الکترواستاتیک و برشکاری در خدمت مشتریان محترم و بزرگوار می باشد.
جهت مشاوره فنی و سفارش تماس حاصل فرمایید.
02144675798  09123018710

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست