ثبت درخواست و پیگیری سفارش

خدمات آنودایزینگ (آبکاری) آلومینیوم

آنادایزینگ یا آندش به فرآیندی اطلاق می شود که در آن لایه ای اکسیدی و پایدار با خاصیت محافظتی و تزئینی روی فلز را می پوشاند.
برخی از فلزات به صورت طبیعی و در مجاورت هوا اکسید می شود و لایه ای از اکسید سطح فلز را می پوشاند و در برخی

فلزات این لایه بصورت محافظت کننده عمل می کند و مانع از خوردگی سطح فلز می شود. فرآیند آبکاری (آنودایرزینگ) با به کارگیری از این خاصیت لایه اکسیدی با قدرت و ضخامت و استحکام و محافظت بیشتری ایجاد می کند.

آلومینیوم فلزی است که به طور طبیعی در مجاورت هوا اکسید می شود و این لایه اکسیدی از فلز در برابر خوردگی محافظت می کند. این لایه محافظتی لایه ای نازک و چسبنده است. در این روش لایه اکسیدی تا چندین برابر لایه اکسیدی طبیعی ضخیم می شود. این لایه از 5 تا 25 میکرون ضخامت دارد که مقاومت آلومینیوم را نه تنها در برابر خوردگی بلکه در برابر سایش نیز بالا می برد.

فرآیند آنادایزینگ برای مصارف مختلف صنعتی و خانگی مانند صنایع شیمیایی، حمل و نقل، هوا فضا، ساختمان، ظروف آشپزخانه و بسیاری صنایع دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

مکانیزم آنودایزینگ (آبکاری)

مکانیزم فرایند آنودایزینگ به این صورت است که با عبور جریان برق از مایع الکترولیت مناسب که قطعه کار آلومینیوم در آن نقش آند را دارد و فلز دیگر مانند استیل، سرب و غیره نقش کاتد را باری می کند.
به این ترتیب لایه اکسید بر سطح فلز تشکیل می شود که ضخامت این لایه وابسته به عوامل مختلفی است.

فرآیند آنودایزینگ (آبکاری) به چند شیوه انجام می شود :

 • آنودایز اسید کرومیک

 • آنوادایز اسید سولفوریک (بیشتر استفاده می شود)

 • آنودایز اسید فسفریک (کمتر استفاده می شود)

 • آنودایز تیتانیوم (کمتر استفاده می شود)

 • آنودایز سخت یا هارد آنودایز

مراحل آماده سازی قطعه برای عملیات آنادایزینگ عبارت است از:

 1. شات بلاست یا سمباده زنی
 2. تمیز کردن و چرب گیری قطعه با استفاده از حلال ها و مواد قلیایی
 3. اچ کاری، قطعه با استفاده از محلول سودا لایه برداری می شود
 4. عملیات آنودایزینگ
 5. الکتروکارلینگ یا رنگ آمیزی سطح قطعه با استفاده از واکنش شیمیایی نمک فلزات معمولی و تولید جراین برق
 6. آب بندی و هیدراته کردن و پرکردن فضاهای فیلم متخلخل

آنودایزینگ سخت (هارد آنودایزینگ)

در این فرآیند پوشش ضخیم تر و سخت تری ایجاد می شود و ضخامت لایه اکسیدی تا بیش از 200میکرون وجود دارد.(ضخامت آنودایز معمولی 5 تا 25 میکرون است)
از موارد مهم تاثیر گذار در سطح کیفیت فرآیند می توان به نوع آلیاژ قطعه، میزان سختی قطعه، مقاومت خوردگی قطعه، خواص مکانیکی و نوع کاربرد در کیفیت اجرا اشاره کرد.

کاربرد فرایند آنودایزینگ (آبکاری)

پوشش آنودایز سخت در صنایع بسیار زیادی از جمله صنایع نظامی، صنایع خودروسازی، صنایع هوا فضا، صنایع شیمیایی، صنعت ساختمان و بسیاری صنایع دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.
از فرایند هارد آنودایزینگ به دلیل مقاومت سایشی بالا برای ساخت قطعات آلومینیومی که نیاز به مقومت سایشی بالا دارند استفاده می شود مانند قطعات دوار و یا یاتاقان ها و غیره.

مزایای عملیات آنودایزینگ

 • افزایش مقاومت لایه اکسیدی سطح فلز در برابر خوردگی در مقابل عوامل جوی مانند رطوبت و غیره
 • عایق کاری اکسید آلومینیوم بسته به کیفیت و ضخامت می تواند در مقابل ولتاژهایی تا چندین هزار ولت نقش عایق داشته باشد
 • قابلیت رنگ پذیری، در لایه اکسیدی منافذی وجود دارد که رنگ پذیری قطعه را افزایش می دهد
 • بالا رفتن قدرت چسبندگی، لایه اکسیدی سطح فعال شیمیایی بر روی قطعه ایجاد می کندکه شرایط را برای رنگ پذیری مناسب تر می کند
 • ایجاد لایه تزئینی، لایه اکسیدی آلومینیوم علاوه بر خاصیت محافظ؛ ظاهری درخشان دارد. میزان براقیت سطح قطعه به نوع آلیاژ و نوع براق کاری و عواملی دیگر بستگی دارد.
 • بالابردن مقاومت سایشی، لایه های اکسیدی ایجاد شده بر روی قطعه از خود قطعه مقاوم تر است اما بسته به نوع آنودایز؛ میزان مقاومت ان متفاوت است. مقاومت حاصل از عملیات هارد آنودایزینگ به قدری بالاست که با ایجاد لایه 1 تا 4 میلمیتری در قطعات دوار که مقاومت سایشی بالایی دارند استفاده می شود.
 • بالابردن قابلیت تابش و منتشر کردن حرارت، لایه اکسید ایجاد شده بر سطح فلز موجب بالا رفتن قابلیت تابش و حرارت می شود. به عنوان مثال قطعه آنودایز شده آلومینیوم پس از رنگ آمیزی به رنگ سیاه می تواند تا 330 درجه سانتی گراد جذب حرارت کند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست