ثبت درخواست و پیگیری سفارش

آندایزینگ آلومینیوم چیست؟

آبکاری پروفیل آلومینیوم

آندایزینگ یا آندش یا آبکاری (Anodizing) به فرآیندی اطلاق می شود که در آن لایه ای اکسیدی و پایدار با خاصیت محافظتی و تزئینی روی فلز را می پوشاند.
برخی از فلزات به صورت طبیعی و در مجاورت هوا اکسید می شود و لایه ای از اکسید سطح فلز را می پوشاند و در برخی فلزات این لایه بصورت محافظت کننده عمل می کند و مانع از خوردگی سطح فلز می شود. فرآیند آبکاری (آندایزینگ) با به کارگیری از این خاصیت لایه اکسیدی با قدرت و ضخامت و استحکام و محافظت بیشتری ایجاد می کند. در ادامه همراه گروه مهندسی فیلت باشید.

آندایزینگ پروفیل آلومینیوم چیست؟

آلومینیوم فلزی است که به طور طبیعی در مجاورت هوا اکسید می شود و این لایه اکسیدی از فلز در برابر خوردگی محافظت می کند. این لایه محافظتی لایه ای نازک و چسبنده است. در این روش لایه اکسیدی تا چندین برابر لایه اکسیدی طبیعی ضخیم می شود. این لایه از 5 تا 25 میکرون ضخامت دارد که مقاومت آلومینیوم را نه تنها در برابر خوردگی بلکه در برابر سایش نیز بالا می برد.

بیشتر بدانید: براش پروفیل آلومینیوم

فرآیند آندایزینگ برای مصارف مختلف صنعتی و خانگی مانند صنایع شیمیایی، حمل و نقل، هوا فضا، ساختمان، ظروف آشپزخانه و بسیاری صنایع دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

گروه مهندسی فیلت؛
طراحی نقشه، ساخت قالب اكستروژن و تولید كننده پروفیل آلومینیوم در مقاطع عمومی و اختصاصی همراه با خدمات آندایز و رنگ الکترواستاتیک و برش در خدمت مشتریان محترم و بزرگوار می باشد.

مکانیزم آندایزینگ (آبکاری) پروفیل آلومینیوم

مکانیزم فرایند آندایزینگ پروفیل آلومینیوم به این صورت است که با عبور جریان برق از مایع الکترولیت مناسب که قطعه کار آلومینیوم در آن نقش آند را دارد و فلز دیگر مانند استیل، سرب و غیره نقش کاتد را باری می کند.
به این ترتیب لایه اکسید بر سطح فلز تشکیل می شود که ضخامت این لایه وابسته به عوامل مختلفی است.

آندایزینگ پروفیل آلومینیوم چیست؟

مقاله پیشنهادی: فرآیند آبکاری کروم

روش های انجام فرآیند آندایزینگ پروفیل آلومینیوم

 • آندایز اسید کرومیک
 • آندایز اسید سولفوریک (بیشتر استفاده می شود)
 • آندایز اسید فسفریک (کمتر استفاده می شود)
 • آندایز تیتانیوم (کمتر استفاده می شود)
 • آندایز سخت یا هارد آندایز

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل گرده ماهی آلومینیوم

آماده سازی پروفیل آلومینیوم برای عملیات آندایزینگ

 1. شات بلاست یا سمباده زنی
 2. تمیز کردن و چرب گیری قطعه با استفاده از حلال ها و مواد قلیایی
 3. اچ کاری، قطعه با استفاده از محلول سودا لایه برداری می شود
 4. عملیات آندایزینگ
 5. الکتروکارلینگ یا رنگ آمیزی سطح قطعه با استفاده از واکنش شیمیایی نمک فلزات معمولی و تولید جریان برق
 6. آب بندی و هیدراته کردن و پرکردن فضاهای فیلم متخلخل

آندایزینگ پروفیل آلومینیوم چیست؟
بیشتر بدانید: کاربرد آلیاژهای آلومینیوم

آندایزینگ سخت (هارد آندایزینگ)

در این فرآیند پوشش ضخیم تر و سخت تری ایجاد می شود و ضخامت لایه اکسیدی تا بیش از 200میکرون وجود دارد. (ضخامت آندایز معمولی 5 تا 25 میکرون است)
از موارد مهم تاثیر گذار در سطح کیفیت فرآیند می توان به نوع آلیاژ قطعه، میزان سختی قطعه، مقاومت خوردگی قطعه، خواص مکانیکی و نوع کاربرد در کیفیت اجرا اشاره کرد.

مقاله پیشنهادی: کروماته کردن چیست؟

کاربرد فرآیند آندایزینگ (آندش)

پوشش آندایز سخت در صنایع بسیار زیادی از جمله صنایع نظامی، صنایع خودروسازی، صنایع هوا فضا، صنایع شیمیایی، صنعت ساختمان و بسیاری صنایع دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.
از فرآیند هارد آندایزینگ به دلیل مقاومت سایشی بالا برای ساخت قطعات آلومینیومی که نیاز به مقومت سایشی بالا دارند استفاده می شود مانند قطعات دوار و یا یاتاقان ها و غیره.

آندایزینگ پروفیل آلومینیوم چیست؟

بیشتر بدانید: الکتروپولیشینگ آلومینیوم

مزایای عملیات آندایزینگ پروفیل آلومینیوم

 •  افزایش مقاومت لایه اکسیدی سطح فلز در برابر خوردگی در مقابل عوامل جوی مانند رطوبت و غیره
 •  عایق کاری اکسید آلومینیوم بسته به کیفیت و ضخامت می تواند در مقابل ولتاژهایی تا چندین هزار ولت نقش عایق داشته باشد
 •  قابلیت رنگ پذیری، در لایه اکسیدی منافذی وجود دارد که رنگ پذیری قطعه را افزایش می دهد
 • بالا رفتن قدرت چسبندگی، لایه اکسیدی سطح فعال شیمیایی بر روی قطعه ایجاد می کندکه شرایط را برای رنگ پذیری مناسب تر می کند.
 • ایجاد لایه تزئینی، لایه اکسیدی آلومینیوم علاوه بر خاصیت محافظ؛ ظاهری درخشان دارد. میزان براقیت سطح قطعه به نوع آلیاژ و نوع براق کاری و عواملی دیگر بستگی دارد.
 •  بالابردن مقاومت سایشی، لایه های اکسیدی ایجاد شده بر روی قطعه از خود قطعه مقاوم تر است اما بسته به نوع آندایز؛ میزان مقاومت ان متفاوت است. مقاومت حاصل از عملیات هارد آندایزینگ به قدری بالاست که با ایجاد لایه 1 تا 4 میلمیتری در قطعات دوار که مقاومت سایشی بالایی دارند استفاده می شود.
 • بالابردن قابلیت تابش و منتشر کردن حرارت، لایه اکسید ایجاد شده بر سطح فلز موجب بالا رفتن قابلیت تابش و حرارت می شود. به عنوان مثال قطعه آندایز شده آلومینیوم پس از رنگ آمیزی به رنگ سیاه می تواند تا 330 درجه سانتی گراد جذب حرارت کند.

مقاله پیشنهادی: بازیافت پساب آندایزینگ

گروه مهندسی فیلت؛
طراحی نقشه، ساخت قالب اكستروژن و تولید كننده پروفیل آلومینیوم در مقاطع عمومی و اختصاصی همراه با خدمات آندایز و رنگ الکترواستاتیک و برش در خدمت مشتریان محترم و بزرگوار می باشد.
جهت مشاوره فنی و سفارش تماس حاصل فرمایید.
02144675798  09123018710

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست