ثبت درخواست و پیگیری سفارش

فرآیند الکتروپولیشینگ آلومینیوم

فرآیند پولیش به منظور براق سازی سطح فلز آلومینیوم انجام میشود و بیش از 50 سال قدمت دارد و در طول 50 سال با توجه به پیشرف علم و تکنولوژی دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده است و به لحاظ عملکرد ارتقاء کرده است. این فرایند به دو روش پولیش الکتریکی و پولیش مکانیکی انجام می شود. به فرایند پولیش الکتریکی الکتروپولیشینگ اطلاق می شود. مکانیزم الکتروپولیش باعث سیقلی کردن سطح فلز و از بین بردن پلیسه ها می شود. در ادامه همراه گروه مهندسی فیلت باشید.فرآیند الکتروپولیشینگ آلومینیوم

در این فرایند قطعه فلز در وان الکترولیت قرار می گیرد. وان الکترولیت از جنس فولاد می باشد. فلز آلومینیوم نقش آند را بازی کرده و به جریان برق متصل و قطبی می شود. جریان برق به همراه یون های فلزی به سمت کاتد رفته و در آن نفوذ می کند. کاتد معمولا از فلزاتی مانند مس می باشد. به این شکل، فرایند حل شدن آند با سرعت و تحت کنترل انجام می شود. پس از انجام فرایند، عملیات پاکسازی و خشک کردن به منظور پاک کردن قطعه کار از مایع الکترولیت انجام می شود.

میزان حل شدن فلز آند در الکترولیت به عواملی مانند مایع الکترولیت، دما و چگالی جریان وابسته است. جران برق و زمان انجام عملیات دو فاکتوری هستند که در این فرایند قابلیت کنترل شدن را دارند و کیفیت نهایی کار را تعیین می کنند.

الکترولیت هایی که در این مکانیزم مورد استفاده قرار می گیرند عمولا الکترولیت های اسید مثل اسید فسفریک و اسید سولفوریک با ترکیبی از اسیدهای دیگر مانند اسید کلریدریک و اسید کرمیک می باشد. نوع الکترولیت، دما و میزان جریان برق از موثرترین گزینه ها برای دستیابی به کیفیت خوب و مطلوب می باشد.

عدم استفاده از الکترولیت های مناسب باعث بروز لطمه های شدید به فلز پایه و به محیط زیست و سلامت انسان می شود. در ایران، کارگاه های معدودی دانش و تجهیزات مناسب جهت انجام این فرایند را در اختیار دارند.

کاربرد و مزایای الکتروپولیشینگ

الکتروپولیش شیوه پرداخت کاری به منظور صاف کردن و براق کردن سطح فلز می باشد که در مقایسه با شیوه های پرداخت مکانیکی که معمولا باعث خمیدگی، خستگی و حتی ترک و شکستگی فلز می شوند بسیار مطمئن تراست و نتیجه بسیار مطلوبی می دهد. در این روش پروسه باربرداری سطح فلز بدون فشار و خستگی انجام می شود. سطح فلز از دید ذره بینی بسیار صیقلی و از دید معمولی مسطح می باشد زیرا در این روش پرداخت کاری میکروسکپی باعث براقیت و پرداخت کاری ماکروسکپی باعث صاف و مسطح شدن سطح کار می شود.

الکتروپولیش نوعی تغییر دمای (گرم و سرد) بدون خستگی است که سطح کار را هیدروژن زدایی می کند باعث می شود باکتری های روی سطح خالی از هیدروزن به راحتی تکثیر نشود، به همین خاط الکتروپولیش فرایندی بسیار مناسب برای کالاهای پزشکی و صنایع غذایی می باشد.با ترکیب دو عملیات مکانیکی و الکتریکی می توان به سطح عاری از هرگونه باکتری دست یافت به این شکل که عملیات مکانیکی، خطوط جهت دار را از بین برده و هیدورزن زدایی می کند.

مقاله پیشنهادی : آندایزینگ (آندش) آلومینیوم

مزایای اصلی فرایند الکترو پولیش آلومینیوم عبارت است از :

  • از بین بردن اکسیدها
  • رفع عیوب سطحی مانند ترک، زنگ، خط و خش ایجاد شده حین جوش کاری و برش
  • افزایش مقاومت در برابر خوردگی
  • پلیسه گیری و رفع ناهمواری های سطح فلز
  • باکتری زدایی
  • از بین بردن کربن سطح فلز
  • قابلیت جوش کاری آسان
  • همگن سازی سطح فلز

جهت مشاوره فنی و سفارش انواع مقاطع اختصاصی و عمومی پروفیل آلومینیوم با گروه مهندسی فیلت تماس حاصل فرمایید:
02144675798 – 09123018710

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست