ثبت درخواست و پیگیری سفارش

ورق آلومینیوم چیست و چه کاربردی دارد؟

ورق آلومینیوم

آلومینیوم از آن دسته فلزاتی می باشد که توانایی و قابلیت تورق یا به ورق تبدیل شدن را دارد. این بدان معنا می باشد که امکان تولید به صورت ورق و رول را با ضخامت هفت میکرون را دارد. با توجه به خواص آلومینیوم مانند استحکام بالا، سبک بودن و مقاومت در برابر خوردگی می توان تصور کرد که این فلز به صورت ورق نیز می تواند کاربردهای بسیار فراوانی داشته باشد. ورق آلومینیوم به منظور کاربردهای متفاوت در ابعاد و اندازه های مختلف تولید و عرضه می گردد. در ادامه همراه گروه مهندسی فیلت باشید.

ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم به دو صورت کلاف (رول) و شیت (صفحه ای) تولید می شود. ورق آلومینیوم به صورت کلاف در اندازه های طولی متفاوت تولید می شود و در طرح های متنوع مانند سینوسی (کرکره و ذوزنقه) مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد ان معمولا برای سقف و دیوار کاذب می باشد. ورق آلومینیوم به صورت آجدار نیز تولید و عرضه می گردد که این نوع برای کفپوش ها و پله ها مورد استفاده قرار می گیرد.

مقاله پیشنهادی: قوطی آلومینیوم

تولید ورق آلومینیوم به صورت مستقیم از شمش آلومینیوم توسط عملیات نورد گرم می باشد. در اولین مرحله شمش آلومینیوم در دمای بسیار بالا گرم شده و در مرحله بعد برای افزایش طول آن از بین غلتک ها عبور داده شده و از ضخامت آن کاسته می شود. محصول نهایی پس از سرد شدن به شکل ورق یا رول پیچیده شده جهت عرضه در بازار ارسال می شود. هنگامی که آلومینیوم از میان رول ‌های تحت ‌فشار عبور داده می‌ شود بسیار نازک خواهد شد و در سمتی که در حال حرکت در آن سمت است کشیده‌ تر خواهد شد. این عملیات ساده مبنای تولید ورق آلومینیوم می باشد.

ورق آلومینیوم

خرید ورق آلومینیوم

تولید ورق آلومینیوم ساده و آجدار در ابعاد و ضخامت های مختلف همراه با نظارت تیم فنی واحد کنترل کیفیت صورت می گیرد. جهت خرید ورق آلومینیوم و ثبت سفارش با کارشناسان فنی گروه مهندسی فیلت تماس حاصل فرمایید.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل گرده ماهی آلومینیوم

گروه مهندسی فیلت؛
طراحی نقشه، ساخت قالب اكستروژن و تولید كننده پروفیل آلومینیوم در مقاطع عمومی و اختصاصی همراه با خدمات آندایزینگ و رنگ پودری الکترواستاتیک و برشکاری در خدمت مشتریان محترم و بزرگوار می باشد.

آلیاژهای ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم سری 6000

ورق‌ های آلومینیوم سری 6000 را به نام سیلیکون (Silicone) و منیزیم (Magnesium) نیز معروف می باشد. دلیل این نام گذاری این است که منیزیم و سیلیکون دو ارکان اصلی آلیاژ مربوط به ساخت این ورق ها می باشد. ورق های آلومینیوم سری 6000 در موارد بسیاری مانند ساخت کانال ‌ها، تیرهای صاف و گرد مورد استفاده قرار می گیرد. زیر گروه های آلیاژ سری 6000 بشرح ذیل می باشد.

ورق آلومینیوم 6082

ورق آلومینیوم آلیاژ 6082 از متداول ترین ورق ‌های آلومینیومی تجاری می باشد.

ورق آلومینیوم 6063

ورق آلومینیوم آلیاژ 6063 نیز در میان کاربران محترم جزء رایج ترین ورق های آلومینیوم می باشد.

بیشتر بدانید: لوله آلومینیوم

ورق آلومینیوم 6061

ورق آلومینیوم آلیاژ 6061 نیز در بازار بسیار رایج می باشد و شایان ذکر است که آلیاژ 6082 نزدیک ‌ترین آلیاژ برای آلیاژ 6061 بوده و تفاوت بسیار کمی دارند و بسیار به هم نزدیک می باشند. ورق آلومینیوم آلیاژ 6061 دارای مقاومت بسیار زیاد در برابر خوردگی، قابلیت جوشکاری و لحیم کاری را دارا می باشد. ورق آلومینیوم آلیاژ 6061 در اتصالات لوله ‌ها و اجزای پل ‌ها دارای بیشترین کاربرد می باشد. ورق آلومینیوم آلیاژ 6061 در مقایسه با آلیاژ 2024 و 7075 دارای استحکام کمتری می باشد.

ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم آلیاژ سری 5000

منیزیم از ارکان اصلی آلیاژ سری 5000 می باشد. خانواده آلیاژ سری 5000 مقاومت بسیار زیادی در برابر خوردگی در نتیجه مواجهه با آب شور دارد و به همین دلیل به آلیاژ دریایی نیز معروف می باشد. در ذیل به چند زیرمجموعه خانواده آلیاژ سری 5000 اشاره خواهیم کرد.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل قوطی آلومینیوم 0.9*20*20 میلیمتر

ورق آلومینیوم 5083

آلیاژ 5083 حاوی عناصر منیزیم و اکسید منگنز (Manganese (II) oxide) می باشد. این آلیاژ قابلیت جوشکاری بسیار خوبی دارد و استحکام جوشکاری ان بسیار بالا می باشد. میزان مقاومت آن در برابر خوردگی در مقابل آب و سایر مواد شیمیایی بسیار بالا می باشد. قابلت انعطاف و شکل پذیری آلیاژ 5083 بسیار بالا می باشد. نکته بسیار مهم در مورد آلیاژ 5083 این است که در دمای بیشتر از شصت و پنج درجه سانتی گراد استفاده نمی شود. ورق آلیاژ 5083 در بین آلیاژهای سری 5000 از استحکام بیشتری برخوردار می باشد. شایان ذکر است که ورق آلومینیوم 6082 دارای استحکام بیشتری نسبت به 5083 می باشد.
از نکات مهم دیگر در خصوص آلیاژ 5083 این است که شکل دهی در آن به هر دو شیوه سرد و گرم انجام می شود.

ورق آلومینیوم 5754

ورق آلیاژ  5754 در حد میانه ورق های آلومینیوم می باشد. البته در صورت قیاس و مقایسه به آلیاژ 6082 و 5083 نخواهد رسید اما از آلیاژ 5251 قدرت و استحکام بیشتری دارد.

ورق آلومینیوم 5052

آلیاژ 5052 بسیار به آلیاژ 3003 شباهت دارد البته با این تفاوت که مقاومت آن در برابر خوردگی بیشتر و دارای استحکام بیشتری نیز می باشد. ورق آلیاژ 5052 در ساخت انواع ظروف پخت و پز، نرده سازی و ساخت انواع جعبه های پست مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق آلومینیوم

مقاله پیشنهادی: آلیاژهای آلومینیوم

ورق آلومینیوم سری 7000

عنصر اصلی آلیاژ گروه  7000 روی (Zinc) می باشد که برتری این عنصر باعث استحکام و مقاومت منحصر به فرد آن شده است به طوری که آن را با فولاد مقایسه می کنند. میزان استحکام آلیاژ سری 7000 نسبت به وزن آن بالا می باشد و تحت عملیات پیرسختی استحکام آن بیشتر و بیشتر می شود. قابلیت انعطاف پذیری و شکل پذیری آن بسیار بالاست و قابلیت ماشینکاری در آن در حد متوسط می باشد. آلیاژ سری 7000 مقاومت در برابر خوردگی پایین دارد و به لحاظ اقتصادی تولید آن مقرون به صرفه نمی باشد. قابلیت عملیات جوشکاری در آن نیز کم می باشد.

ورق آلومینیوم آلیاژ 7075

ورق آلومینیوم 7075 بسیار مستحکم و مقاوم و قابلیت مقایسه با ورق های فولادی را دارد. هزینه تولید این ورق بسیار بالا می باشد و استفاده از آن فقط در مواردی ملزم به استفاده از آن در پروژه مد نظر خود باشیم جایز می باشد و در سایر موارد استفاده از ورق های دیگر که از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه تر است پیشنهاد می گردد. ورق آلیاژ 7075 در صنایع دفاعی و هسته ای، در اتصالات فضاپیما، اجزاء موشک ها، قالب دوچرخه، قطعه سازی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بدانید: مفهوم پروفیل آلومینیوم

ورق آلومینیوم آلیاژ 1000

در میان ورق های آلومینیوم، این ورق از همه خالص تر می باشد. در هر کدام از انواع ورق آلومینیوم آلیاژ سری 1000 مینیمم 99 درصد آلومینیوم خالص وجود دارد و به همین علت از مقاومت بسیار زیادی برخوردار می باشد که این ورق را از سایر ورق ها متمایز می کند. آلیاژ 1050 از این سری، متداول ترین ورق در کشور انگلستان می باشد. مدل 1050H14 بسیار قابلیت تبدیل به مفتول را دارد و به همین دلیل در مواردی که نیاز مبرم به خم کردن جهت به وجود آوردن شکل مشخصی است، از آن استفاده می شود.

ورق آلومینیوم آلیاژ 2024

آلیاژ 2024 آلیاژی است که بسیلر در صنعت هوافضا کاربرد دارد و دارای مقاومت و استحکام چشمگیر در برابر فرسوده شدن می باشد. این ورق امکان ماشینکاری را دارا می باشد. کاربرد فراوان ورق آلیاژ 2024 جهت ساخت اجزاء کامپیوتری و اتصالات فضاپیما و زبانه درب می باشد.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل ناودانی آلومینیوم 0.9*20*20 میلیمتر

ورق آلومینیوم آلیاژ 3003

آلیاژ 3003 پرمصرف ترین آلیاژ جهت تولید ورق می باشد و مقاومت بسیار زیادی در برابر خوردگی دارد و در پرداخت نهایی بسیار واکنش می دهد. ورق آلیاژ 3003 در مخازن فشار، درب گاراژ، ابزار معماران و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق آلومینیوم آلومولد

ورق آلومینیوم آلومولد (Alumold) ورقی ویژه و منحصر به فرد می باشد که برای کاربران محترم در اغلب و اکثر موارد با موفقیت و قدرت جایگزین بسیار مناسبی برای استیل مدل P-20 شده است. ورق آلومولد رسانایی گرمای مناسب تری دارد و علاوه بر این از لحاظ ابعادی نیز دارای ثبات می باشد که وجه تمایز آن نسبت به سایر ورق ها می باشد.

ورق آلومینیوم

مقاله پیشنهادی: قالب سازی آلومینیوم چیست؟

ویژگی های ورق آلومینیوم

  • ورق آلومینیوم از آلیاژهای مختلف توانایی اتصال به روش های مختلف مانند جوشکاری، پیچ، پرچ، لحیم کاری و غیره را دارد.
  • ورق آلومینیوم به دلیل استفاده به عنوان نما، قابلیت پرداخت و رنگ آمیزی دارد.
  • ورق آلومینیوم سبک و مستحکم و مقاوم می باشد و جهت استفاده در سقف و دیوار کاذب بسیار مناسب می باشد.
  • ورق آلومینیوم در برابر خوردگی و پوسیدگی بسیار مقاوم می باشد.
  • ورق آلومینیوم قابلیت بازیافت دارد.
  • ورق آلومینیوم در شرایط متنوع جوی و آب و هوایی مانند رطوبت از مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشد.
  • غیر قابل اشتعال بودن یکی دیگر از ویژگی های ورق آلومینیوم می باشد.

بیشتر بدانید: کروماته کردن چیست؟

ورق آلومینیوم

کاربردهای ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم با آلیاژ 5083 در بدنه کشتی، قطار، خودرو، لوله های فشار بالا، مخازن تحت فشار و مخازن ذخیره مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

از کاربردهای مهم ورق آلومینیوم در صنعت هوافضا و ساخت بدنه هواپیما، فضاپیما و جت‌ ها و نیز مخزن سوخت فضاپیما می باشد.

ورق آلومینیوم در صنعت ساختمان‌ سازی و عمران در مواردی نظیر ساخت نمای ساختمان ‌ها، پوشش بیرونی دیوارها، ناودان ‌ها، ساخت سقف و سایه‌ بان، در اتصالات آشپزخانه و ساخت گاراژ نیز مورد اسفاده قرار می گیرد.

ورق‌ آلومینیوم همچنین در ساخت وسایل برقی منزل و وسایل آشپزی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل نبشی آلومینیوم

ورق آلومینیوم در ساخت لایه زرهی نیز اسفاده می شود به دلیل آنکه زره‌ های آلومینیومی با آلیاژ نظامی این توانایی را دارند که شلیک 50 کالیبری را از خود منحرف کنند و مانع نفوذ آن به داخل زره شوند.

بطور کلی ورق آلومینیومی در صنعت حمل و نقل، پوسته جت، مخازن سوخت هوافضا، مخازن نگه دارنده سوخت در دمای پایین، ریل های راه آهن، صنایع نظامی، ساخت لوازم خانگی، صنعت داروسازی، ساختن پلاک و صنایع ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق آلومینیوم

قیمت ورق آلومینیوم

ورق آلومینیوم کاربردهای بسیار گوناگونی دارد و با توجه ویژگی های خاص خود در صنایع مختلف و در ابعاد متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد. ورق آلومینیوم با توجه به ابعاد و ضخامت های گوناگون و پروسه متفاوت در تولید، قیمت های مختلفی دارد. گروه مهندسی فیلت تولید کننده انواع ورق آلومینیوم ساده، ورق آلومینیوم آجدار و ورق سالید آلومینیوم و ورق کامپوزیت می باشد. جهت اطلاع از قیمت های ورق آلومینیوم ساده، ورق آلومینیوم آجدار و ورق کامپوزیت آلومینیوم و ورق سالید آلومینیوم با کارشناسان فنی گروه مهندسی فیلت تماس حاصل فرمایید.

مقاله پیشنهادی: ورق کامپوزیت آلومینیوم و روش های نصب ورق کامپوزیت آلومینیوم

گروه مهندسی فیلت؛
طراحی نقشه، ساخت قالب اكستروژن و تولید كننده پروفیل آلومینیوم در مقاطع عمومی و اختصاصی همراه با خدمات آندایزینگ و رنگ پودری الکترواستاتیک و برشکاری در خدمت مشتریان محترم و بزرگوار می باشد.
جهت مشاوره فنی و سفارش تماس حاصل فرمایید.
02144675798  09123018710

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست