ثبت درخواست و پیگیری سفارش

5 نکته مهم در مورد ریخته گری آلومینیوم

ریخته گری آلومینیوم چیست؟

هنگامی که در حال طراحی یک قطعه آلومینیومی هستید، باید در نظر بگیرید که از کدام فرآیند تولید برای تولید آن استفاده می کنید. روش های مختلفی برای شکل دادن به آلومینیوم وجود دارد و ریخته گری آلومینیومی یکی از رایج ترین گزینه هایی است که طراحان باید در نظر بگیرند.

ریخته گری آلومینیوم روش انتخابی برای بسیاری از محصولات خودروسازی، صنعتی و مخابراتی است. همچنین اغلب برای تولید قطعات الکتریکی، هیدرولیک و روشنایی استفاده می شود.

اگر مایلید در مورد فرآیند ریخته گری آلومینیوم بیشتر بدانید و برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا انتخاب مناسبی برای کاربرد شما است یا خیر، کمک می خواهید، در جای مناسبی هستید. در ادامه مطلب همراه گروه مهندسی فیلت باشید.

فهرست مطالب

  • ریخته گری آلومینیوم چیست؟
  • مزایای ریخته گری آلومینیومی
  • ملاحظات مهم در طول طراحی قطعه
  • چگونه با ماسه سبز و ریخته گری قالب دائمی مقایسه می شود
  • گزینه هایی برای ماشینکاری و Finishing
  • رایج ترین آلیاژهای ریخته گری آلومینیوم

مقاله پیشنهادی: فرآیند نورد آلومینیوم

گروه مهندسی فیلت؛
طراحی نقشه، ساخت قالب اكستروژن و تولید كننده پروفیل آلومینیوم در مقاطع عمومی و اختصاصی همراه با خدمات آندایزینگ و رنگ پودری الکترواستاتیک و برشکاری در خدمت مشتریان محترم و بزرگوار می باشد.

ریخته گری آلومینیوم چیست؟

ریخته گری آلومینیوم یک فرآیند شکل دهی فلز است که امکان ایجاد قطعات پیچیده آلومینیومی را فراهم می کند. شمش های آلیاژ آلومینیوم تا زمانی که کاملاً مذاب شوند تا دمای بسیار بالا گرم می شوند.

آلومینیوم مایع تحت فشار بالا به داخل حفره قالب فولادی تزریق می شود که به عنوان قالب نیز شناخته می شود. نمونه ای از قالب برای قطعات خودرو را در نظر بگیرید. قالب از دو نیمه تشکیل شده است و پس از جامد شدن آلومینیوم مذاب، آنها را جدا می کنند تا قسمت آلومینیومی ریخته گری نمایان شود.

محصول آلومینیومی به دست‌آمده دقیقاً با یک سطح صاف شکل می‌گیرد و اغلب به حداقل فرآیند ماشینکاری یا بدون نیاز به فرآیند ماشینکاری نیاز دارد. با توجه به اینکه از قالب های فولادی استفاده می شود، این فرآیند را می توان چندین بار با استفاده از همان قالب قبل از خراب شدن آن تکرار کرد و ریخته گری آلومینیومی را برای تولید قطعات آلومینیومی با حجم بالا ایده آل می کند.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل لوله آلومینیوم به قطر خارجی 12، قطر داخلی 8 و ضخامت 1.5 میلیمتر

مزایای ریخته گری آلومینیومی

ریخته گری آلومینیوم دارای مزایای متعددی نسبت به سایر فرآیندهای شکل دهی فلز است که ممکن است آن را به انتخاب مناسبی برای ساخت قطعات آلومینیومی شما تبدیل کند.

یکی از قابل توجه ترین آنها توانایی تولید اشکال بسیار پیچیده است که نه اکستروژن و نه ماشین کاری نمی توانند به طور موثر ایجاد کنند. نمونه کامل این امر تولید قطعات پیچیده خودرو مانند گیربکس و بلوک موتور است. سایر فرآیندها نمی توانند به طور مداوم به پیچیدگی و تحمل های سخت مورد نیاز برای این محصولات دست یابند.

مزایای اضافی شامل توانایی داشتن سطوح بافت دار یا صاف و ظرفیت برای قرار دادن قطعات بزرگ و کوچک است.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل نبشی آلومینیوم 25*25 میلیمتر با ضخامت 2.5 میلیمتر

ملاحظات مهم در طول طراحی قطعه

هنگام طراحی قسمتی که قرار است ریخته گری شود باید چند ملاحظه را در نظر گرفت.

ابتدا، قالب باید طوری طراحی شود که جدا شود و اجازه دهد قسمت آلومینیومی جامد خارج شود. خطی که محل جدا شدن دو نیمه قالب را مشخص می کند، خط جداکننده (Parting Line) نامیده می شود و شما باید آن را در مراحل اولیه طراحی قالب در نظر بگیرید.

نکته مهم دیگر محل نقاط تزریق است. در مواردی که فلز مذاب قبل از رسیدن به هر شکافی در قالب جامد می شود، قالب را می توان با چندین نقطه تزریق طراحی کرد. اگر حفره ها در طراحی گنجانده شوند، این نیز می تواند کمک کند. می‌توانید دور آن ها را با آلومینیوم احاطه کنید و وقتی قالب جدا می‌شود، همچنان قسمت جدا شود.

همچنین باید ضخامت دیواره های قطعه را در نظر بگیرید. به لطف پیشرفت‌های فناوری اخیر، معمولاً هیچ دستورالعملی برای حداقل ضخامت دیوار وجود ندارد، اما داشتن دیوارهایی با ضخامت ثابت (Consistent Thickness) اغلب ترجیح داده می‌شود.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل قوطی آلومینیوم 50*150 میلیمتر با ضخامت 2 میلیمتر تک ستون

چگونه با ماسه سبز و ریخته گری قالب دائمی مقایسه می شود

ماسه سبز و قالب دائمی دو فرآیند رایج ریخته گری جایگزین برای ریخته گری آلومینیومی هستند. فرآیندهای ماسه سبز از ماسه مرطوب برای ایجاد قالب برای ریخته گری استفاده می کنند که هزینه آن را نسبت به دو فرآیند دیگر کمتر می کند. در بالا، اپراتور را می بینید که فلز مذاب را در قالب ریخته گری شن و ماسه می ریزد.

بر خلاف دایکست که از تزریق استفاده می کند، ریخته گری قالب دائمی نیاز به ریختن آلومینیوم مذاب با نیروی گرانش در قالب دارد. ریخته‌گری های قالب دائمی همچنین می‌توانند قالب های قوی تری تولید کنند.

با این وجود، دایکاست نسبت به دو روش دیگر، تحمل بهتر و سطوح بهتری را ارائه می‌دهد، که اغلب نیاز به عملیات سطحی بعدی را از بین می‌برد.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل گرده ماهی آلومینیوم عرض 70 و ضخامت 2 میلیمتر

گزینه هایی برای ماشینکاری و Finishing

قطعات آلومینیومی دایکاست اغلب به حداقل ماشینکاری نیاز دارند و چندین گزینه برای تکمیل سطح موجود است. ریخته گری با استانداردهای ریخته گری سطح بسیار خوبی دارد، اما همچنان می‌تواند دارای عیوب باشد، مانند درزهای فلزی که در آن نیمه های قالب به هم می‌رسند. سطح ناهموار یا سایر عیوب ناکافی برای قطعه را می توان با سنباده زدن، سندبلاست یا سنباده کاری مداری برطرف کرد.

فرآیند کار سرد Shot Peening اغلب روی آلومینیوم دایکست برای بهبود مقاومت در برابر خستگی استفاده می شود. از طرف دیگر، می توان یک پوشش محافظ یا تزئینی برای قسمت تمام شده مانند یک پوشش پودری اعمال کرد. انواع دیگر اصلاحات را نیز می توان پس از ریخته گری روی قطعات اعمال کرد، مانند ضربه زدن مته.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل سپری عدسی آلومینیوم 15*9 میلیمتر

رایج ترین آلیاژهای ریخته گری آلومینیوم

چند مورد از رایج ترین آلیاژهای آلومینیومی که برای ریخته گری دایکاست عبارتند از A380، 383، B390، A413، A360 و CC401. توجه اولیه هنگام انتخاب یک آلیاژ مناسب (Appropriate Alloy)، کاربرد مورد نظر شما است.

به عنوان مثال، A360 مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی، سفتی فشار، و سیالیت بسیار خوب در هنگام مذاب ارائه می دهد. B390 مقاومت در برابر سایش و سختی بالا را ارائه می دهد در حالی که دارای کمترین شکل پذیری در بین تمام آلیاژهای ریختگی است، به همین دلیل است که برای کاربردهایی مانند بلوک موتور خودرو استفاده می شود. آلیاژ A380 یک جک کامل است که ترکیب خوبی از ویژگی های ریخته گری و محصول را ارائه می دهد و متداول ترین آلیاژ برای ریخته گری طیف گسترده ای از محصولات است.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل ناودانی سیمانکاری آلومینیوم 15*50 میلیمتر

نتیجه

در پایان اگر فرآیند شکل دهی فلزی که انتخاب می‌کنید به بودجه، هدف قطعه آلومینیومی و تعداد قطعاتی که می‌خواهید بسازید بستگی دارد. ریخته گری می تواند یک روش گران باشد، اما اگر طراحی شما پیچیدگی بالایی داشته باشد و به حجم بالایی از قطعات نیاز داشته باشید، ارزشش را دارد.

خدمات ریخته گری آلومینیومی گروه مهندسی فیلت شامل طراحی قالب حرفه ای برای اطمینان از پر شدن فلز مذاب تمام قسمت های قالب و یک مرکز تولید دارای گواهی ISO 9001:2015 است که تولید حرفه ای با کنترل کیفیت عالی و خواص ثابت را ارائه می دهد. این گروه همچنین دارای گواهینامه IATF16949 و گواهی ISO14001 است و در صورت نیاز مشتری، پوشش های الکترونیکی و پوشش پودری را برای قطعات ریخته گری ارائه می دهیم.

آشنایی با تولیدات گروه مهندسی فیلت: پروفیل ناودانی سیمانکاری آلومینیوم 15*50 میلیمتر

گروه مهندسی فیلت؛
طراحی نقشه، ساخت قالب اكستروژن و تولید كننده پروفیل آلومینیوم در مقاطع عمومی و اختصاصی همراه با خدمات آندایزینگ و رنگ پودری الکترواستاتیک و برشکاری در خدمت مشتریان محترم و بزرگوار می باشد.
جهت مشاوره فنی و سفارش تماس حاصل فرمایید.
02144675798  09123018710

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست